Водещите традиционни енергоносители вече са преминали своя максимум. В същото време изкопаемите енергоносители увеличават отделяните емисии, което води до промяна на климата. Соларната технология дава възможност за производство на енергия без да се налагат допълнителни разходи.
В България средната слънчева радиация е около 1400 kWh на квадратен метър. По високите планински части и в североизточна България достига до 1600 kWh на квадратен метър. Така е на разположение достатъчна слънчева енергия, за да работят ефективно слънчевите колектори.
85% от годишната слънчева радиация е достатъчна за месеците от март до октомври, ако бъде уловена и използвана да затопли необходимата ни топла вода за битови нужди до 60°C. През останалото време подгряването на топлата вода трябва да се подпомага и дозагрява от отоплителна система. Като резултат приблизително 70% от нуждите от топла вода на едно домакинство се покриват от слънчевите колектори.
Оптимален ъгъл на наклона Колекторите са най-ефективни, когато са ориентирани под прав ъгъл спрямо слънцето. Идеалният ъгъл също така е в зависимост от сезона, като през лятото слънцето е по-високо отколкото през зимата.
Най-благоприятен е наклонът между 20° и 70°. При соларни инсталации за подпомагане на отоплението за предпочитане е по-голям ъгъл (от около 30°), така че да се използва оптимално ниското слънце през зимните месеци. При инсталации само за топла вода наклон само от 20° дава възможност за ефективно използване.
Слънчев колектор за вграждане Соларният колектор Брамак отговаря на най-новите изисквания на техниката: - Структурирано закалено стъкло с намалено съдържание на желязо; - Високоселективен алуминиев абсорбер с вакуумно положено покритие, меден меандър; - Температурно устойчива изолация; - Алуминиеви стъклодържатели с EPDM-гумени уплътнения; - Вградена алуминиева обшивка, антрацитено сива RAL 7016; - 10 години гаранция; - Сертификат Solar Keymark, регистрационен Номер 011-7S1753 F.