Като цяло шаблонният дизайн е един от най-бързите и лесни начини да освежите интериора си. Ефектът обаче е далеч по-силен, когато става въпрос за релефен шаблон. Резултатът е зашеметяващ, особено що се отнася до минималните усилия, които ще положите по време на работата.
Релефният шаблонен дизайн се постига с помощта на избран шаблонен мотив (напр. такъв от твърда пластмаса), фугираща смес (или дори смес за венецианска мазилка) и мистрия за нанасяне. След като сместа изсъхне напълно се нанася базовият цвят (тънък слой) и повърхността се обработва с шкурка. Накрая се нанася тънък слой гланц, за да придаде по-голяма дълбочина на образа. За по-драматичен ефект можете да изберете за базов цвят по-тъмен нюанс – например червено.
Необходими инструменти:
○ панерче за боя ○ парцалчета ○ стандартен валяк за боя – 23 см. ○ малък валяк за боя – 15 см. ○ изтънена четка за боя с ширина 5 см. ○ пластмасова мистрия (шпатула) – 10 см. ○ нивелир с вградена линийка ○ молив
Необходими материали:
○ латексова боя (базисна) ○ гланцова латексова боя + гланц – за гланцовата смес (1 част боя и 7 части гланц) ○ шаблони (използваните тук са „Източно цвете” и обшивка в арабски стил) ○ самозалепваща се бояджийска лента – 5 см. ○ фугираща смес (или смес за венецианска мазилка) ○ шкурка (размер 100) ○ памучни парцалчета без влакънца
Инструкции:
Стъпка 1: Отбележете водещите линии на обшивката
Очертайте линиите, по които ще се водите при изработката на обшивката, като отбележите само ръбовете. Използвайте нивелир, за да сте сигурни, че линиите са прави и успоредни. Започнете работата като позиционирате в ъгъла цветния мотив и нанесете сместа с помощта на мистрията. Повдигнете шаблона и повторете процедурата и в останалите ъгли на шаблонния дизайн. От време на време изплаквайте шаблона, за да не засъхне попадналата в отворите му смес. За да не се мести шаблонът, можете да го залепите временно със самозалепваща се лента.
Стъпка 2: Очертайте шаблона за обшивката
Очертайте повтарящия се шаблонен мотив за обшивката, като използвате за целта отворите в шаблона. Необходимо е да направите това само по дължината на едната страна. Използвайте същата техника на нанасяне на сместа, която използвахте при ъгловия мотив, за да направите и обшивката. Редувайте през един секторите от шаблона.
Стъпка 3: Направете шаблонния дизайн и в останалите части
След като първата „група” от шаблонни сектори е изсъхнала добре (за поне 2- 3 часа), нанесете сместа върху останалите сектори. С помощта на ръба на мистрията направете острите ръбове по периферията. Оставете целия дизайн да изсъхне поне за 1 нощ.
С помощта на малкия валяк нанесете върху мотива тънък слой от базисния цвят. Оставете боята да изсъхне за поне 2- 3 часа.
Стъпка 4: Обработете с шкурка
Обработете шаблона с шкурка, докато се „разкрие” по-голямата част от мотива. Избършете праха от шкурката с помощта на памучно парцалче.
Стъпка 5: Нанесете гланца
Нанесете гланцовата смес, като покривате повърхността постепенно на малки сектори. С помощта на памучно парцалче (което не пуска влакънца) обработете внимателно гланцираната повърхност – така ще създадете по-фин и матов завършек, и ще покриете изцяло релефа. Премахнете напълно самозалепващата се лента и оставете да изсъхне добре.
Забележка: Статиите в сайта са публикувани, за да Ви дадат обща насока и идеи по отношение на показаните проекти. Comfort.bg не носи отговорност за евентуални инциденти по време на работата. Ако не сте достатъчно уверени в способността си да извършите определена дейност или проект, моля консултирайте се със специалист. По време на работа винаги взимайте необходимите предпазни мерки и четете внимателно инструкциите върху опаковките на продуктите. Винаги съобразявайте конкретните проекти с характеристиките на Вашия дом и собствените си умения.