Във всеки дом може да се наложи да се почистват петна – върху тапицерията, върху завесите, върху аксесоарите, върху покривките, върху килимите. Петната могат да са многообразни, но обикновено проблеми създават основно онези, които се почистват трудно или изискват употреба на агресивни препарати за почистване. При някои петна можете да си спестите време, средства и търкане, ако знаете как да ги почистите и третирате. Вижте няколко съвета от специалистите, които да Ви помогнат да поддържате дома си чист и спретнат.
Премахване на петна от бонбони
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. 1) Изчеткайте с мека четка петното от тъканта. 2) Намокрете парцалче с вода и обработете петното, за да разтворите замърсителя. 3) Нанесете подходящ за материята почистващ препарат в течна форма и оставете да действа за 20 минутки. 4) Изплакнете с топла вода. 5) Ако петното не се е изчистило, повторете процедурата отново, без да подсушавате тъканта.
Премахване на петна от шоколад
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. 1) Можете да използвате течен препарат против петна директно върху петното от шоколад. Ако не разполагате с такъв, отстранете шоколада с нож за мазане възможно най-бързо. 2) Потопете парцал в студена вода или медицински спирт, и обработете петната, за да разтворите замърсителя. 3) Намокрете петното с течен почистващ препарат, без да разреждате препарата. 4) Изчакайте 20 минути и избършете с мокра кърпа. Ако петното не изчезне, обработете го с разтвор на 1 супена лъжица амоняк в чаша топла вода (поставете гумени ръкавици, за да предпазите кожата на ръцете и не вдишвайте изпаренията; никога не смесвайте амоняк с белина или хлорни препарати). 5) Подсушете тъканта и неутрализирайте амоняка с разтвор от една част оцет в четири части топла вода. 6) Изплакнете с топла вода и подсушете добре.
Премахване на петна от кафе и чай
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. Намокрете текстила с топла вода и попийте със салфетка. Можете да обработите петната от кафе и чай с малко газирана вода или препарат за петна. 1) Попийте течността и изплакнете с парцал, напоен със студена вода, за да отстраните замърсителя. 2) Разтворете течен препарат за пране в студена вода, като съобразите съотношението с инструкциите. Нанесете течността върху петната за тридесет минути, като поставите напоена кърпа. 3) Можете да третирате петната с 3%-ова кислородна вода и да оставите на слънце, но това не трябва да се прилага при цветни тъкани. 4) Пресните петна от кафе могат да се почистят и с малко студено мляко – петното се намокря с млякото и се изпира по стандартния начин. Засъхналите петна от кафе могат да се третират с глицерин – намазват се с глицерина и се изпират с хладка вода.
Премахване на петна от мастило
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. 1) Оставете петната да изсъхнат и обработете замърсените сектори с кърпа, напоена в сурово прясно мляко за няколко часа. Можете да използвате и лимонов сок. За памучни тъкани може да се използва малко ацетон или спирт, а за изкуствени материи – малко лак за коса, напръскан върху петната. 2) Изплакнете с топла вода и препарат за пране. Подсушете с хартиена салфетка.
Премахване на петна от кал
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. 1) След като изсъхне петното, то трябва да се изчетка добре с твърда четка, като се внимава да не се повреди материята. 2) Ако петното не изчезне, намокрете го с хладка вода, в която сте разтворили препарат за пране, изчакайте малко и изплакнете. 3) Можете да третирате петната с малко жълтък, разбит в хладка вода. Намажете петната, изчакайте и изплакнете с вода.
Премахване на петна от лепило
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. 1) Изчеткайте лепилото, за да отстраните доколкото можете замърсителя. Изплакнете със студена вода, за да разтворите лепилото. 2) Растителните лепила се почистват с мека четка или гъба, напоена с разтвор от една част амонячна сода, две части силен спирт и седем части дестилирана вода. Третирайте петната с разтвора и ги оставете да се разтворят. 3) Изплакнете с топла вода, в която сте разтворили препарат за пране.
Премахване на петна от трева
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. 1) Изчеткайте петната, за да премахнете замърсителя. 2) Напоете петната с топла вода, в която сте разтворили препарат за пране. 3) Пресните петна от трева се третират със спирт, а старите - с разтвор от три части спирт и една част амоняк (не смесвайте с белина и хлоросъдържащи продукти и препарати). 4) Изплакнете с топла вода и подсушете.
Премахване на петна от йод
Предварително е добре да тествате почистването върху сектор от тъканта, който не се вижда, за да намалите рисковете от повреждане на аксесоарите и текстила. 1) Изчеткайте петната с мека четка. 2) Изплакнете със студена вода, за да омекотите замърсителя. 3) Натъркайте петната с парче суров картоф – скорбялата оцветява йода в тъмновиолетово и това спомага за отмиването на петната с вода. 4) Намокрете парцал с разтвор на течен препарат за пране в топла вода и обработете тъканта, за да отстраните петната.