Понякога, увлечени от лъскавите реклами, трупаме в дома си модерни препарати и химикали, и забравяме, че природата много често е най-добрият помощник за поддръжката на нашия дом. Вижте няколко идеи за това как да използвате обикновени и безвредни продукти, като например кетчуп или газирана вода, за да се справяте с домакинските проблеми.
1. Кетчуп
Доматеният кетчуп е чудесно средство за почистване на потъмнели медни и месингови съдове и прибори за хранене. За да възвърнете блясъка на тези повърхности, напоете с кетчуп парцалче и изтъркайте повредените места. Оставете да подейства няколко минутки и изплакнете. Избършете с мека кърпа, за да подсушите.
2. Бял хляб
Използвайте меката част на филия от бял хляб, за да почистите натрупалата се прах по маслените картини в дома си.
3. Овесени ядки
Използвайте шепа обикновени овесени ядки, за да изтъркате силно замърсените си ръце след работа в градината или почистване у дома. За целта направете гъста паста от ядки и вода, с която да се почистите, и изплакнете с вода.
4. Ориз
Можете да използвате лъжичка несготвени оризови зрънца, за да предпазите готварската сол в солницата от овлажняване – сипете ориза в съда, заедно със солта, и той ще поема влагата от въздуха, предотвратявайки образуването на солени бучки. Оризът може да Ви помогне и да почистите замърсени съдове с тясно гърло, които не можете да избършете с гъбка - смесете шепа ориз с малко вода и оцет, и напълнете със сместа замърсения съд. Разтръскайте сместа вътре в съда, излейте я и изплакнете добре.
5. Черен чай
Сварете силен черен чай, оставете го да изстине и го излейте в кофичка – в нея можете да накиснете за няколко часа замърсените и ръждясали градински или кухненски инструменти, за да ги почистите по-лесно.
6. Глицерин
Глицеринът може да се закупи от аптеките, под формата на гъста течност. Той е безвреден при контакт с кожата и може да се използва за почистване на втвърдени капки от парафин или восък. Минете върху петното с найлоново пакетче с малко лед и го изтъркайте с остър нож. Минете върху него с памучен тампон, напоен с глицерин, и изтъркайте добре, докато петното се почисти.
7. Газирана вода
Използвайте обикновена газирана вода, за да изтъркате до блясък потъмнелите повърхности от неръждаема стомана. Избършете ги с парцал, напоен със сода и ги подсушете със суха кърпа.
8. Водороден пероксид
В практиката 30%-ният разтвор на водородния пероксид е известен под името "перхидрол", а 3%-ният - като "кислородна вода". Използвайте го, за да почистите и дезинфекцирате клавиатурата на компютъра – потопете в течността памучен тампон за учи и минете с него между клавишите. Използвайте кислородна вода, за да почистите местата по белите тъкани, изгорени от гореща ютия. Изгорените и пожълтели места се намокрят с гъба, напоена в 3%-ов разтвор на кислородна вода и се оставят да изсъхнат на слънце.
9. Царевично нишесте
Лъжица царевично нишесте ще Ви помогне да избегнете петната върху килимите – когато разлеете нещо върху тях, изсипете отгоре малко нишесте и го оставете да попие петната за 15- 30 минутки. Минете килима с прахосмукачка, за да оберете остатъците от нишестето.
10. Изопропилов алкохол
Изопропиловият алкохол (rubbing alcohol, 60- 70%) се използва за редица дейности, свързани с поддръжката и дезинфекцията на дома. Не забравяйте обаче, че той е отровен и не трябва да се поглъща или вдишва (подобно на етиловия алкохол), затова четете внимателно етикетите, а бутилките съхранявайте на недостъпно за деца място. Течността можете да използвате за почистване на петна от перманентен маркер от кухненските плотове и обработените дървени настилки – излейте малко изопропилов алкохол върху петното и изчакайте той да го разтвори. Избършете и при нужда повторете процедурата. Изопропиловият алкохол е и чудесно средство за почистване на прозорците, особено при замръзване – използвайте разтвор от половин чаша течност на литър вода. Алкохолът ще почисти и петната от мастило върху тъканите в дома – ако видът на тъканите позволява, накиснете петната за няколко минути в него и изперете.
Източник: realsimple.com
7 юли 2011 18:55 | ekologichno
От: mira
Очаквам още съвети от "бабините" практики-много евтино,практично и икономично за джоба и природата
Браво!
От: mira
1 резултат в 1 страница