С близо 300% е скочило производството на ток от биомаса от началото на годината до 8 февруари в сравнение със същия период на миналата година. Това показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Макар и малко на фона на общото производство на еленергия, увеличението при централите на биомаса е впечатляващо. Ако през първите пет седмици на миналата година те са произвели 1910 мегаватчаса, то за същия период на тази година това количество е скочило на близо 8000 мегаватчаса. Бумът в производството на тока от биомаса е резонен, тъй като само такъв тип централи биваха присъединявани към мрежата след бума на ВЕИ мощностите през лятото на 2012 г. За всички останали ЕСО определя нулеви години за присъединяване.
В началото на месеца Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) намали преференциалните цени на тока от отпадна дървесина с между 10 и 30 на сто, като се мотивира с поевтиняване на отпадната дървесина. Дотогава тези централи получаваха цени от порядъка 220-400 лв. за всеки произведен мегаватчас.
С предстоящите промени в Закона за енергетиката ще бъдат премахнати преференциалните цени за тока за всички зелени централи, тъй като страната ни е постигнала националната си цел до 2020 г. Тя е за 16% дял на ВЕИ в брутното крайно потребление. Изключение се предвижда само за малките покривни инсталации с до 30 киловата мощност и за централите, които произвеждат от биомаса с най-малко 65% съдържание на животинска тор.
Сериозен ръст според данните на системния оператор в началото на годината се отчита и за останалите ВЕИ централи. Тези, които са вързани към мрежата високо напрежение, са произвели с 40% повече ток на годишна база, а при тези, присъединени към разпределителната мрежа, увеличението е с над 50%. В същото време производството на базисните централи е намаляло с 6 на сто през въпросния период.
Общо от началото на годината до 8 февруари в страната са произведени 6,195 млрд. киловатчаса енергия, което на годишна база е ръст с малко над 4%. От тях на базовите централи – тецовете и АЕЦ "Козлодуй", се пада 82 на сто от производството.
За разлика от производството потреблението от началото на годината е тръгнало надолу. Процентът все още е символичен, но предстои да видим дали тенденцията на лек ръст от миналата година е обърната. На вътрешния пазар за въпросния период са потребени 4,992 млн. мегаватчаса. За сметка на това износът е нараснал с над 27% на годишна база до 1,2 млн. мегаватчаса и представлява близо една пета от общото производство.